Augančios statybų kainos. Kaip išgyventi rangovams?

Augančios statybų kainos. Kaip išgyventi rangovams?

Neseniai pirkote 2 x 4 konstrukcijas? Kokia situacija dėl faneros plokščių? Nuo pandemijos pradžios pjautinės medienos kainos išaugo iki 280 %, pasiekdamos visų laikų aukštumas gegužės pradžioje. 2 x 4 konstrukcijoms pabrangus nuo 63 iki 1 481 JAV dolerio už tūkstantį kubinių metrų, artėjant vasarai greičiausiai išvysime kainų rekordą. Kas vyksta rinkoje, kaip nepastovumas veikia rangovus ir kaip jiems išgyventi iki kol situacija stabilizuosis?

Pasiūla ir paklausa

Šiais metais Generalinių rangovų asociacija (angl. AGC) netgi išleido Įspėjimą apie inflaciją statyboje, informuodama industriją ir visuomenę apie didžiulį kainų augimą ir tiekimo grandinės trikdžius. Pjautinės medienos kainos pašoko dėl ekonominių priežasčių: paklausos ir pasiūlos. Šiuo atveju dėl per mažos pasiūlos ir dvigubai išaugusios paklausos.

Kaip ir daugelis kitų pramonės sričių, pandemijos pradžioje užsidarė lentpjūvės. Tuo metu karantino besilaikantys namų savininkai įniko į būsto projektus. „Home Depot“ ir „Lowes“ akcijų kaina išaugo atitinkamai 80 % ir 120 %  per pandemijos laikotarpį. O kur dar rekordiškai žemos hipotekos kainos, dar labiau paskatinusios įsibėgėti namų statybą. 2021 m. kovą pradėtų statyti būstų skaičius 37 % viršijo 2020 m. kovo mėnesio rodiklius.

Mediena nėra vienintelis produktas, kuriam padarė įtaką tokia situacija – praktiškai visų statybos medžiagų kaina kilo. Gipskartonio kaina ūgtelėjo 7 %, plieno – 18 %, vario – 27 %, o dyzelinio kuro – 35 %.

Kiti su pandemija nesusiję faktoriai taip pat prisidėjo prie vėluojančių pristatymų ir pernelyg padidėjusios kainodaros. Žemės drebėjimas ir gaisras Japonijos puslaidininkių gamykloje sutrikdė lustų tiekimą automobilių pramonei, dėl to statybos transportui teko mažesnis lustų kiekis. Sueco kanalo blokada sutrikdė iš Europos ir Azijos į JAV gabenamų produktų tiekimo grandinę. Iki pandemijos įvestos kvotos ir tarifai taip pat paveikė statybinių medžiagų pristatymą bei kainas, o tai tik kelios iš esamų priežasčių.

Rangovus kausto sunkumai

Rangovai patyrė ypač sunkų smūgį dėl pandemijos sustojus darbams ir į neregėtas aukštumas vėliau šokus statybinių medžiagų kainoms. Nemažai savininkų sumažino apimtis arba pristabdė projektus, stebėdami situaciją, kas, atsižvelgiant į išaugusias medžiagų kainas, galėtų faktiškai išeiti į gera kai kuriems dėl fiksuotos kainos sutarusiems rangovams.

Jei rangovas ar subrangovas 2020 m. kovo mėnesį pateikė fiksuotos kainos pasiūlymą, remdamasis to meto medžiagų kainomis, tačiau nepirko medžiagų iki kitų metų, kas yra gana dažna praktika, medžiagų kaina pakilo vidutiniškai daugiau negu 12 % (įprastai kainos dažniausiai auga nuo 3,5 % iki 5,5 % per metus). Medžiagų kainos dažnai sudaro pusę sutarties kainos, todėl toks augimas lengvai galėjo panaikinti projekto pelną ir netgi paskatinti kai kuriuos rangovus trauktis iš verslo.

Kaip reaguoja rangovai

Rangovai renkasi skirtingas taktikas, kad išgyventų iššūkius. Kai kurie keičia projektų įgyvendinimo eiliškumą, kad sunaudotų jau turimas medžiagas ir įrenginius. Kiti pasinaudoja technologijomis, kad ištvertų tiekimo iššūkius ir atidžiau išanalizuotų sąnaudas. Tai idealus laikas rangovams investuoti į technologinius įrankius, galinčius generuoti greitą investicijų grąžą.

Geresni sąmatų ir elektroniniai medžiagų kiekio skaičiavimo įrankiai, įrangos bei įrankių sekimo programėlės bei patikima darbų savikainos skaičiavimo ir projektų apskaitos programinė įranga gali padėti rangovams geriau įsigilinti į atliekamas operacijas bei priimti greitesnius, faktais paremtus sprendimus. Kai kurie programinės įrangos pardavėjai į savo programas diegia dirbtinį intelektą, kuris padeda priimti prognozėmis grįstus sprendimus. „Oracle“ sukūrė dirbtinio intelekto ir analizės platformą statybos industrijai, „Sage“ daug investuoja į dirbtinį intelektą visose produktų linijose, o „eTakeoff“ pastaruoju metu pradėjome naudoti „SnapAI“ technologiją, leidžiančią išmaniau, greičiau ir tiksliau apskaičiuoti medžiagų kiekius.

Šviesi ateitis

Nors rangovai ateinančiais mėnesiais dar turės įveikti ne vieną iššūkį, daugelis rodiklių leidžia manyti, kad 2022 metais industrijos laukia stiprus atsigavimas. Mėnesinis pirmosios (arba pradinės) negyvenamosios paskirties pastatų projektų planavimo ataskaitos matas – „Dodge“ dinamikos indeksas balandį augo 8,6 % ir dabar pasiekė aukščiausią rodiklį per 12 metų. Planuojami nauji ir atnaujinami anksčiau pradėti projektai. Iš tiesų statybos industrijai šiais metais planuojamas

5,2 % augimas, kuris 2,5 % viršija ikipandeminio 2019 metų laikotarpio augimą.

Joe Biden administracijos siūlomos išlaidos infrastruktūrai yra naudingos rangovams ir jų tiekėjams. Daugiau kaip 33 000 kilometrų kelių planuojama modernizuoti, suremontuoti 10 000 tiltų, ir milijardai numatyti įperkamo būsto statybai, taip pat uostų ir oro uostų atnaujinimui.

Nors pandemijos sukelti iššūkiai iš tiesų nuliūdino rangovus, kintančios medžiagų kainos, lėtas pristatymas ir kitos kliūtys yra neatsiejama industrijos dalis. Visas kliūtis nugalėti geriausiai pavyks tiems rangovams, kurie supras technologijų teikiamą naudą jų verslui, ir kurie pasiryš būtinoms verslo optimizavimo investicijoms.


Apie autorių

admin:

0 Comments

Norėtumėte pasidalinti mūsų įrašu?

Jūsų elektroninis paštas nebus publikuojamas. Privalomi laikai pažymėti *d *

Parašykite komentarą