Kaip išspręsti darbuotojų trūkumo problemas?

Kaip išspręsti darbuotojų trūkumo problemas?

Statybų sektorius šiuo metu susiduria su visų laikų didžiausia darbuotojų trūkumo problema. Trūksta praktiškai visų statybų specialybių darbuotojų – nuo statybininkų ir administracijos darbuotojų iki aukščiausios grandies vadovų. Tiesa yra ta, kad maždaug 41 % statybų sektoriaus darbuotojų iki 2031 metų išeis į pensiją, kas dar labiau paaštrins problemą. Projektų išlaidų vertinimo specialistas yra viena iš pareigų, į kurią ypač sunku būti įdarbintam. Prognozuojama, kad iki 2026 metų statybų sektoriuje sąmatininkų darbo vietų išaugs 11 %. Ar technologijos yra darbuotojų trūkumo statybų sektoriuje problemos sprendimas? 

Iššūkis Nr. 1 – pritraukti šiuolaikinius darbuotojus

Šio tūkstantmečio žmonės sudaro 35 % visų darbuotojų ir tikimasi, kad šis skaičius iki 2025 metų išaugs iki 75 %. Programos „Zoom“ naudotojų karta skaičiumi lenkia savo tūkstantmečio pirmtakus ir jau dabar sudaro 36 % visų darbuotojų. Šios grupės kartu dominuoja darbo rinkoje. Akivaizdu, kad darbdavių pastangos rasti naujų talentų turėtų būti sutelktos būtent šiose grupėse, o technologijos čia gali būti naudingos.

Šie darbuotojai didžiąją dalį gyvenimo praleidžia su greitai ir lengvai pasiekiamu internetu, sudėtingais skaitmeniniais įrankiais, išmaniaisiais nešiojamaisiais prietaisais, ir yra nuolat prisijungę internetinėje erdvėje. Į technologinius įrankius investuojančios statybų įmonės atrodo patrauklesnės programą „Zoom“ mėgstantiems kandidatams. Tiek darbų vykdymo objektuose, tiek biuruose 80 % tokių žmonių nori dirbti su naujausiomis technologijomis. Kai jauni specialistai ieško darbo, jie klausia, su kokiomis technologijų įmonėmis bendradarbiaujama, todėl verslas nuolat turi stengtis atitikti ir net viršyti šios nuolat augančios talentų grupės techninius lūkesčius. Kad statybų įmonės galėtų varžytis dėl tokių kandidatų, jos turi investuoti į kandidatams patrauklias technologijas. 

Iššūkis Nr. 2 – didinti produktyvumą

Žinoma, kad produktyvumas statybų industrijoje auga lėtai ir po truputį. Viena iš galimų lėto ir nežymaus produktyvumo augimo priežasčių gali būti ta, kad statybų įmonės investuoja tik 1,5 % grynųjų pajamų, lyginant su bendru viso sektoriaus 3,6 % rodikliu. Tačiau situacija gali keistis.

Kad pakeistų lėto produktyvumo augimo statybų sektoriuje tendencijas, įmonės turi vis labiau atsigręžti į technologijas. Optimizuodamos darbų srautus, palengvindamos efektyvią komunikaciją realiuoju laiku ir eliminuodamos rankinį darbą, technologijos gali padidinti statybų įmonės produktyvumą visuose lygmenyse. 

Technologiniai įrankiai gali padėti pritraukti ir išsaugoti statybų sektoriaus darbuotojus.

Padidėjus produktyvumui, tą patį darbo krūvį gali įveikti mažiau darbuotojų, o tai padeda sušvelninti darbuotojų stygių. Pavyzdžiui, sąnaudų mažinimas ir elektroniniai medžiagų kiekio skaičiavimo įrankiai didina sąmatininkų produktyvumą, todėl mažiau žmonių gali atlikti tą patį darbą. Tarp kitų didelę naudą žadančių šios srities technologijų yra 5D BIM ir dirbtinis intelektas. 

Iššūkis Nr. 3 – išsaugoti profesionalus

Geram sąmatininkui paruošti ir sėkmingai įtraukti į įmonės veiklą gali prireikti net kelių metų. Ypač trūkstant patyrusių sąmatininkų, geri specialistai tiesiog graibstomi. Iš tiesų, pasak statistikos departamento, statybų industrija yra tarp didžiausias apyvartas generuojančių industrijų. Technologijos gali pasitarnauti statybų įmonėms išsaugant pačius vertingiausius darbuotojus, aprūpinant juos moderniais darbo įrankiais, didinančiais pasitenkinimą darbu ir pasididžiavimą darbo vieta. 

Pasenusios technologijos gali netgi atrodyti kaip darbuotojo intelekto įžeidimas.  Jos ne tik tampa kantrybės išbandymu, bet ir leidžia manyti, kad specialisto darbas nėra vertas jų laiko ar investicijų į pažangias technologijas, o tokie jausmai verčia ieškoti daugiau pasitenkinimo teikiančio darbo.

Nėra abejonių, kad darbuotojų kaita papildomai kainuoja. Tyrimai patvirtino, kad vieno etatinio darbuotojo pakeitimas gali kainuoti šešių–devynių mėnesių atlyginimą. 24 000 Eur per metus uždirbančio sąmatininko pakeitimas bei mokymai įmonei kainuos nuo 12 000 iki 18 000 Eur. 

Statybų įmonės įsileidžia technologijas 

Bandydamos išlikti konkurencingomis šių laikų verslo aplinkoje, statybų įmonės atsigręžia į technologijas. Tyrimų duomenimis, 48 % rangovų teigia, kad jau turi oficialų technologijų diegimo planą, atitinkantį jų verslo tikslus, o kiti 10 % rangovų planuoja sudaryti oficialų IT planą ateinančiais metais. Didžiausios investicijos planuojamos į tokias technologijų sritis, kaip projektų valdymas, dokumentų valdymas, transporto priemonių sekimo / valdymo programinė įranga bei sąmatų sudarymo / medžiagų kiekių skaičiavimo įrankiai.

Nors vien tik technologijos negali išspręsti darbuotojų krizės, jos gali padėti statybų įmonėms pritraukti ir išsaugoti patyrusius ir profesionalius darbuotojus bei padidinti jų produktyvumą. 


Apie autorių

admin:

0 Comments

Norėtumėte pasidalinti mūsų įrašu?

Jūsų elektroninis paštas nebus publikuojamas. Privalomi laikai pažymėti *d *

Parašykite komentarą