Ką pirmiausiai daryti, jei užliejo vandeniu būstą?

Ką pirmiausiai daryti, jei užliejo vandeniu būstą?

15 rugsėjo, 2021 Tinklaraštis 0

Užliejo būstą? Turbūt nei vienas iš mūsų nesusimąsto, kokius konkrečiai veiksmus reikėtų atlikti, jei taip atsitiktų. O gal būt Jūsų būste įvyko avarija ir vanduo užliejo kaimyninius butus? Į šiuos klausimus atsako statybos kainos ekspertas Mindaugas Laučys, kuriam nuolatos tenka spręsti kompensacijos klausimus įvykus įvykiui.

Pirmieji jūsų veiksmai užliejus būstą

Taigi, ką konkrečiai reikia daryti? Jei jau taip nutiko, kad kaimynai užliejo Jus, o Jūs esate namuose. Pirmiausiai turite išjungti elektros srovę savo bute (elektros skydo kirtiklis). Taip apsisaugosite nuo trumpo jungimo ir galimos kibirkšties atsiradimo. Kol vyksta vandens tekėjimas – pasistenkite kaip įmanoma greičiau susisiekti su viršutinio aukšto kaimynais, kad jie tai sustabdytų. Jei kaimynų nėra namuose ir jiems atvykti greitu metu nėra galimybės – turite skambinti bendruoju pagalbos telefonu.

Vandens padaryta žala sienoms ir grindims

Jei patalpose turite daug medinių elementų (grindys, durys, sienų ar lubų apdaila) keletą dienų stebėkite ar šie elementai nepradėjo „kraipytis“. Ne visais atvejais mediniai elementai deformuojasi po vandens užpylimo. Dažniausiai deformacija atsiranda būtent grindų dangoje, nes ant jų susiformuoja atitinkamas vandens sluoksnis, kuris ilgai džiūva.

Dažnu atveju, jei patalpose dominuoja dažyti paviršiai (lubų ir sienų), tai pačią pirmą užpylimo dieną yra matomi drėgmės plotai, tačiau jei patalpos yra gerai vėdinamos, toks poveikis po keleto dienų išnyksta.

Jei patalpose turite nemažai gipsinių paviršių (gipso kartono pertvaros, išorinių sienų apdaila gipso kartono plokštėmis su karkasu), turėkite omenyje, kad net išdžiovinus patalpas karkaso sluoksnyje drėgmė dažniausiai nepasišalina. Rekomenduojama atlikti ilgalaikį drėgmės matavimą. Jo metu pertvaroje ar karkase išgręžiama skylutė ir įterpiamas drėgmėmatis. Prietaiso rodmenys nustato ar karkase, izoliaciniame sluoksnyje yra drėgmė.

Į kokius specialistus kreiptis, norint teisingai įvertinti žalą?

Kaip vyksta žalos kompensavimas? Jei taip nutiko, kad nukentėjusysis nesusitaria dėl kompensavimo su užliejusiu asmeniu, dažniausiai prasideda teisminiai ginčai. Jeigu viena iš pusių kreipėsi į teismą su ieškiniu, reiškia abiem ginčo dalyviams bus reikalingi įrodymai. Pats geriausias įrodymas apie užliejimo faktą yra antstolio filmuota/fotografuota medžiaga. Jos neįmanoma užginčyti. Jei fiksavimą atlikote Jūs pats – tokią medžiagą kai kuriais atvejais galima užginčyti ir nelaikyti kaip įrodymą. Nukentėjusiajam rekomenduojama atlikti drėgmės matavimus praėjus keletui dienų ar savaičių po užliejimo. Taip bus užtvirtintas ilgalaikio drėgmės poveikio faktas. Dar būtinai rekomenduočiau pasikviesti atestuotą elektrotechnikos įmonę, kuri atliktų varžų matavimus. Tokia įmonė pateiks ataskaitą apie elektros instaliacijos būklę po užliejimo. Jei bus nustatyta, jog atskirose atšakose trūksta fazės – tai indikuoja, jog buvo pažeisti laidai ar sujungimai ir dėl to būtina keisti elektros instaliaciją. Jei to neatliksite – rizikuojate jog būstas gali užsiliepsnoti dėl trumpojo jungimo grandinėje.

Trumpas jungimas elektros instaliacijoje

Taip pat rekomenduojama pasikviesti atestuotą specialistą, kuris atliks patalpų defektų matavimus. Tai dažniausiai atlieka pastatų techninės priežiūros įmonės. Labai svarbu, jog matavimą atliekantis asmuo turėtų kvalifikacijos atestatą, kitu atveju teisme bus sudėtinga įrodyti kiekių tikrumą. Kartais nutinka taip, jog specialistas negali atvykti į vietą užliejimo metu, todėl skaičiavimą reikia atlikti pagal kitus duomenis. Tokiu atveju naudojama kadastro byla, bei apskaičiuojami pažeidimų plotai. Šiam veiksmui puikiai tinka kiekių skaičiavimo programa Dimetris. Turint, kad ir fotografuotą patalpų kadastro bylos planą, bei žinant bazinę informaciją (patalpų aukštį, durų ir langų aukštį), galima labai tiksliai nustatyti defektų plotus vien tik sėdint prie kompiuterio ekrano.

Paskutinis veiksmas, kuris bus privalomas ginčo metu – nustatyti ieškinio sumą. Tam tikslui gali pagelbėti atestuotas sąmatininkas, kuris pagal anksčiau apskaičiuotus defektų kiekius nustato kokia galėtų būti darbų atstatymo kaina.

Apibendrinant, jei atsitiko nelaimė – nepanikuokite ir šaltu protu viską apgalvokite.

Apibendrinant, jei atsitiko nelaimė – nepanikuokite ir šaltu protu viską apgalvokite. Tačiau kad ir kokie geri santykiai būtų tarp Jūsų ir kaimynų, jie beveik visada pablogėja kai kalba pradeda eiti apie pinigines kompensacijas. Todėl rinkite informaciją, objektyvius duomenis ir galėsite apginti savo pozicijas teisme, jei bus toks poreikis. O jei susitarsite taikiai – tai blogiausiu atveju tiesiog išmesite sukauptą informaciją.

 

Apie autorių

admin:

0 Comments

Norėtumėte pasidalinti mūsų įrašu?

Jūsų elektroninis paštas nebus publikuojamas. Privalomi laikai pažymėti *d *

Parašykite komentarą